0
0

Здоровий сон: чому він важливий для дитини та скільки потрібно спати

18.10.2020
57080
Здоровий сон: чому він важливий для дитини та скільки потрібно спати
Категорія:
Для матусі

Укласти дитину спати о 9 годині — це завдання перетворюється на нездійсненну місію для батьків. Дітки проводять багато часу перед телевізором, не випускають зі своїх рук смартфони. І мерехтіння екранів направляє мозку сигнал про те, що спати ще рано. Як результат — ігри затягуються до півночі, після пробудження дитина млява, сонна. Її складно укласти та вранці важко підняти. Який режим сну дитині необхідний? Як його відсутність позначається на здоров'ї? Як укласти чадо спати? Розповідаємо про це й інші важливі моменти.

Що таке здоровий сон і чому він такий важливий

Це особлива форма існування організму, при якій відновлюються сили й енергія, витрачена днем. Здоровий відпочинок забезпечує відчуття бадьорості та свіжості. І за його відсутності порушуються самопочуття й загальний стан не тільки в дітей, але й у дорослих. Якість відпочинку формується циклом сну та неспання, який поділяється на дві фази:

  • глибока. У цій фазі настає повноцінне розслаблення тіла, дихання стає рівномірним, знижується чутливість мозку до подразників. Саме в період глибокого здорового сну організм відновлюється;
  • швидка. У цій фазі підіймається температура тіла, підвищується артеріальний тиск, збільшується пульс. Протягом цієї фази обробляються й сортуються спогади, дитина бачить сновидіння.

Повноцінний сон і дотримання режиму необхідні для підтримки фізичного, емоційного здоров'я, повноцінного розвитку.

У середньому через 120 хвилин після засипання активізується синтез гормону росту. І опівночі його кількість досягає максимуму. Чим раніше ваше чадо засне, тим швидше й ефективніше будуть проходити процеси росту тканин і відновлення м'язів. Порушений режим знижує фізичну активність або, навпаки, призводить до гіперактивності. Такі наслідки обумовлені порушенням психологічної стійкості.

Протягом дня дитина отримує великий обсяг інформації. Під час відпочинку мозок сортує її, позбавляється непотрібних спогадів і залишає важливі моменти. Здоровий сон дитини сприятливо відбивається на запам'ятовуванні інформації.

Недосипання негативно позначається на роботі імунної системи. Щоб підтримувати й покращувати природні захисні сили організму, важливо вчасно лягати спати. Регулярний здоровий сон сприяє виробленню Т-лімфоцитів, які необхідні для формування імунної відповіді на різні захворювання, віруси й інфекції. При нестачі сну підвищується рівень гормону стресу — кортизолу. А він негативно позначається на роботі захисних сил.

Здоровий сон покращує уважність, виключає ймовірність розвитку проблем із психічним здоров'ям, запобігає захворюванням серця й судин. Якщо дитина висипається та дотримується режиму, організм виробляє правильне співвідношення греліну й лептину. Вони спонукають нас їсти або припинити вживання їжі. Це сприятливо позначається на регуляції апетиту й виключає переїдання.

Скільки потрібно спати

Максимальна кількість годин сну необхідна новонародженим. З віком вона зазвичай зменшується. Якщо дитині місяць, режим сну й неспання складає 14-17 годин відпочинку та 10-7 активного проведення часу. Вони комбінуються. Кілька годин немовля не спить, потім лягає спати, знову прокидається, щоб поїсти. Такий цикл триває протягом 12 місяців. І після року кількість сну починає поступово зменшуватися. Скільки потрібно спати дитині в залежності від її віку:

  • немовлятам 1-2 роки — до 14 годин;
  • малюкам 3-5 років — не менше 10 годин;
  • діткам 6-12 років — 9-12 годин.

До режиму обов'язково включається денний відпочинок, який триває 90-120 хвилин. Кількість часу, необхідна підліткам, залежить від активності. Скільки їм потрібно спати? Не менше 8 годин. Але варто пам'ятати, що кожен організм індивідуальний і має власні біоритми. Ідеально, якщо дитина вчасно лягає спати (пізніше 10 годин), сама прокидається, відчуває себе бадьорою й повною сил.

Причини порушення сну та його наслідки

Чому в дітей порушується сон і вони не можуть проспати стільки, скільки потрібно? Причини різні. Малюки погано сплять через страх розлуки. Вони постійно прокидаються, щоб перевірити, де батьки. Внаслідок цього недосипає ні малюк, ні мама з татом. Негативно на якості сну позначається перезбудження. Якщо протягом дня дитина відчуває занадто багато вражень й емоцій, їй буде непросто заснути.

До порушення режиму може призвести зміна ритуалів відходів до сну. І річ не тільки в тому, о котрій повинна лягати дитина. Наприклад, малюк звик до того, що мама цілує його перед сном, він засинає тільки з улюбленою іграшкою, яку забув у саду. І це не дозволяє чаду заснути.

У дітей старшого віку причиною безсоння часто стають дитячі страхи й переживання. До цього призводять: перегляди мультфільмів з емоційним або страшним сюжетом, розповіді про чудовиськ, сварки з батьками або іншими дітками, втрата улюбленої іграшки.

З короткочасними недосипаннями стикається кожна дитина. Відсутність здорового сну викликає сонливість і раптові зміни настрою, сприяє погіршенню пам'яті й уваги, зниженню творчих здібностей. Головне, щоб короткочасні недосипання не перетворилися на довготривалі, адже вони сприяють більш серйозним порушенням у роботі організму. Наприклад: фізичне та психічне виснаження, зайва вага, ослаблений імунітет, провали в пам'яті, порушення розумових процесів.

Але, встановлюючи режим для дитини, о котрій лягати та прокидатися, не варто допускати надмірного спання. Воно може призвести до млявості та сонливості. Необхідно встановити точну кількість годин, скільки потрібно спати малюкові, щоб він відчував себе бадьорим й активним, і дотримуватися режиму. Малюк до нього звикне, буде лягати та прокидатися у встановлений час.

Як забезпечити здоровий сон дитини

Забезпечити здоровий дитини в будь-якому віці — завдання батьків. Важливо створити комфортні умови для відпочинку, прибрати подразники, привчити малюка до режиму: о котрій він повинен лягати та прокидатися. І цих правил рекомендується дотримуватися не тільки в будні, а й на вихідних.

Перше правило — не змінювати кількість годин, протягом яких потрібно спати дитині, і забезпечити контраст між відпочинком і неспанням. У денний час малюкові слід бігати, грати при природному, яскравому світлі. Перед сном краще замінити активність спокійним проведенням часу. Провітріть приміщення, розстеліть ліжко, вимкніть інтенсивне світло та увімкніть нічник, приберіть гучні звуки, відправте іграшки «спати» на своє місце.

Головні подразники для сучасних дітей, які заважають їм засипати вчасно, — смартфони, телевізори, планшети. Їх рекомендується вимикати за годину до сну. Ще краще прибрати всі електронні пристрої з дитячої спальні, щоб малюк не звик засинати під них.

Придумайте ритуал укладання та дотримуйтеся його кожен день. Встановіть час, о котрій ви з дитиною збираєтеся в дитячій, і за 10 хвилин нагадуйте про нього. Можна згадати приємні моменти за день, прочитати казку, скласти план на завтра, зробити малюкові масаж. Якщо дитина погано засинає, використовуйте ароматерапію та олії від безсоння (лаванда, м'ята, розмарин). Їх можна додавати до ванночок для купання або спеціальних ламп. Головне — переконайтеся, що в малюка немає алергії на такі рослинні компоненти.

Фізична активність протягом дня — запорука здорового й міцного сну. Не нехтуйте вечірніми прогулянками на свіжому повітрі. Розповідайте про користь повноцінного відпочинку, про те, скільки потрібно спати, привчайте малюка до режиму. Основні ключі здорового сну: вчасно й регулярно. Якщо малюк буде лягати у встановлені години та добре спати вночі, він стане активним днем, зможе повноцінно розвиватися й рости.

Категорія
Для матусі
Вибрані товари (0)
Ваш список обраних товарів порожній!
Ваш кошик (0)
Популярні запити: Сукня, Юбка, Блуза